V tomto článku si vysvětlíme neznámé pojmy, se kterými se můžete setkat při výběru zboží na našich stránkách.
U kancelářských židlí se často setkáte s pojmy, jejichž významu nemusíte rozumět. Proto jsme Vám většinu z nich podrobně vysvětlili.
Je údaj, který nám udává maximální možné zatížení v kilogramech. Při vybírání židle je vždy lepší zvolit takovou, která má větší nosnost než je Vaše váha. Většina moderních židlí má nosnost 120 kilogramů a více.
Opěrák je část židle, o kterou si opíráme záda. Lze u něj nastavit tuhost, výška, nebo k němu přikoupit opěrku hlavy. Součástí opěráku bývá také bederní opěrka.
Mechanismem UP-DOWN se rozumí princip svislého polohování bez ovládacího prvku a automatickým odjištěním v horní poloze a zajištěním v poloze spodní, přičemž polohování probíhá při pohybu celé části směrem nahoru.
Některé typy opěráků jsou také výškově stavitelné, ovšem na trochu jiném principu.
Opěrka hlavy, nebo také podhlavník je relaxační část židle umístěná na vrchu opěráku podpírající hlavu. Opěrka hlavy napomáhá ulehčit šíji (zadní části krku). Má význam především tehdy, pokud při práci trávíte hodně času v záklonu. V takovém případě je možné opřít hlavu o opěrku a ulevit tak unavené šíji. Pokud naopak strávíte podstatnou část práce v mírném předklonu, je opěrka hlavy vcelku zbytečná. Ovšem i v tomto případě dokáže být opěrka hlavy velmi užitečným doplňkem. Především při relaxaci či častých nebo dlouhých telefonátech.
Hlavové opěrky jsou buďto pevné, nebo stavitelné. Stavitelnost bývá výšková, nebo hloubková, lze měnit i úhel náklonu.
Správné podepření páteře v bederní oblasti zad výrazným způsobem ovlivňuje správné sezení. Existuje několik typů bederních opěrek.
Někdy můžeme hovořit o bederní opěrce i v případě, kdy je opěrák židle jen vhodně vytvarovaný.
LAS - lumbar air support (vzduchový měch), umisťovaný pod čalounění opěráku v oblasti beder, k individuálnímu nastavení podpory páteře, externí balónek slouží k naplnění měchu vzduchem, ventil na jeho ústí k vyprázdnění. Umožňuje individuální nastavení bederní opěrky vzhledem k preferencím uživatele.
Sedák je horizontální část židle, na které se sedí většinou váhy těla. Můžeme upravovat jeho výšku, nebo jeho náklon či posun.
Jde o méně obvyklou funkci, která umožňuje dodatečně změnit úhel mezi sedákem a opěrákem.
Náklon sedáku je obvykle použitý u židlí se synchronní mechanikou. Umožňuje ještě více předklopit sedák - tím dojde ke zvětšení úhlu mezi sedákem a opěrákem. Nastaví se tím negativní úhel sklonu, čímž dojde ke změně postavení páteře v její bederní části.
U kvalitnějších židlí najdeme funkci posunu sedáku. Ta je vhodná hlavně z toho důvodu, že každý má jinou postavu, a tedy jinak dlouhé nohy. Sedák by měl být tak vysunutý, aby měl uživatel mezi předkem sedáku a vnitřkem jeho kolenního kloubu cca 3 cm mezeru, kvůli volnému průtoku krve.
Mechanika je část židle, která spojuje sedák a opěrák. Stará se o to, aby vaše záda a nohy byly v pohodlném a zdravém úhlu nastavováním náklonu sedáku a opěráku a jejich tuhosti. Vlastnosti mechaniky lze nastavit pomocí páček a koleček pod sedákem židle.
Zajištění opěráku v kterékoli poloze v rozmezí 20°. Umožňuje nastavení úhlu opěráku po uvolnění bočního aretačního šroubu (s velkou plastovou hlavicí), fixaci zvoleného úhlu docílíme pevným dotažením. Současně umožňuje vodorovné a svislé nastavení opěradla vůči sedáku. Nastavení vzdálenosti opěráku od sedáku
Velice jednoduchá mechanika, dnes často využívaná u dětských rostoucích židlí. Umožňuje nastavení vzdálenosti opěráku od sedáku (hloubkově stavitelný opěrák) a výškové nastavení opěráku. Židle se tak snadno přizpůsobí rychlému růstu dítěte.
Závislé naklápění sedáku a opěráku. Umožňuje plynulou změnu úhlu sedáku a opěráku s několikanásobnou aretací, v základní verzi se nastavení síly přítlaku provádí širokou plastovou maticí na spodní straně mechanismu. Další pokročilejší typy synchronních mechanik mají např. systém anti-shock, který spustí mechanismus až po vyrovnání sil na opěradle proti síle přítlaku. Mechanismus, který pomocí systému lamel aretuje v libovolné pozici. Nebo např. mechanismus, který aretuje v základní pozici a samočinně reguluje přítlak podle tělesné hmotnosti uživatele.
Nezávislé naklápění sedáku a opěráku (umožňuje nezávislé nastavení úhlu sedáku a opěráku). Zajištění opěráku v kterékoli poloze v rozmezí 20°. Umožňuje nastavení úhlu sedáku (samostatné). U těchto mechanismů je ovládání nastavení výšky (plynový píst) pákou na pravé straně vpředu z pohledu sedícího. Pravou pákou vzadu je možné nastavit úhel opěráku. Levá páka slouží k nastavení úhlu sedáku, společně s opěradlem. Výhodou je možnost aretace v libovolné pozici.
Závislé naklápění sedáku a opěráku. Základní mechanismus u křesel se sedákem a opěrákem z jednoho kusu umožňuje nastavení odporu pohupu v závislosti na váze uživatele a zajištění naklápění opěráku v základní poloze. Jedná se o podobné řešení, jako synchronní mechanika, ovšem nedá se aretovat.
Stohovatelnost je vlastnost, díky které je možné uskladnit židle na co nejmenším prostoru. Většinou znamená umístění na sebe do výšky.
Nejznámější způsob je tzv. vertikální stohování, tedy uskladnění do výšky. Tento způsob uskladnění obvykle zabírá nejméně místa. Ovšem záleží na vlastnostech výrobku.
Každý výrobek umožňuje bezpečně stohovat jen určitý počet kusů!
Méně obvyklé je tzv. horizontální stohování, tedy uskladnění na délku.
Jedná se o praktický způsob, jehož hlavní předností je především rychlost uskladnění a následného využití.
Existují dokonce modely, které lze ukládat ve vertikálním i horizontálním směru.
Většinou jde o speciální modely jednacích a konferenčních židlí.
Je údaj, který nám říká, jak je látka odolná proti prodření běžným používáním. Mezinárodně uznávanou jednotkou je 1 cyklus Martindale. Odolnost látky se testuje plstěným kotoučem, který se pod určitým tlakem otáčí na povrchu látky, dokud nedojde k prodření. Když dojde k poškození, přístroj zaznamená počet cyklů (otočení kotouče). Podle počtu otočení pak odvodí, kolik cyklů látka vydrží. Od cca 50 000 cyklů Martindale považujeme látky za kvalitní.
Područky jsou většinou volitelné příslušenství k židli, které pomáhá předcházení napětí a bolesti v oblasti ramen a šíje. Mohou být také napevno součástí kostry židle, v takovém případě nejsou volitelné.
Jedná se o napevno nainstalované područky bez možnosti nastavení výšky a jiných možností. Bývají velice často součástí samotné kostry židle, jako například u jednacích a konferenčních židlí, nebo jako příslušenství levných otočných židlí. Jsou vyráběny buďto ze stejného materiálu, jako je kostra, nebo z plastu, mohou být i dřevěné.
Máme několik úrovní stavitelnosti. Základní je nastavení výšky. Poté máme nastavení hloubky a úhlu, někdy máme místo úhlu nastavení do stran, nebo dokonce obojí. Dražší područky pak kombinují všechny tyto funkce, říkáme jim 3D, nebo 4D, což znamená více dimensí (směrů) nastavení. Takovéto područky si pak můžeme přizpůsobit přesně našim potřebám. 4D područky se dají nastavovat ve všech výše uvedených směrech.
Židle se dotýká podlahy kolečky, nebo kluzáky. Kolečka mohou být různě vyrobená, pro odlišné druhy podlah. Například pro lino použijeme měkčená kolečka, aby nepoškrábala jeho povrch. Na koberce pak zase zvolíme tvrdá kolečka, aby se nám pomaleji opotřebovávala. Standardní velikost čepu (kovová část kolečka, která se zasouvá do kříže židle) je 11mm (u některých židlí 10 mm), průměr celého kolečka pak bývá 50-65 mm podle typu židle.
Kolečka na tvrdé povrchy (lina, parkety, plovoucí podlahy, dlažby apod.). Kolečka jsou měkká pogumovaná, takže povrch podlahy nepoškodí. Jejich odolnost je ale o to menší. Kolečka samozřejmě není problém vyměnit po jejich opotřebení.
Kolečka na měkké povrchy (koberec). Jsou navržena tak, aby neprodřela koberec, ale zároveň vydržela nápor každodeního užívání. Nepoužívejte tato kolečka na lina, plovoucí podlahy a jiné poškrabatelné materiály, může dojít k poškození podlahy!
Vhodné pro židle s vyšším pístem, nebo pro dětské židle místo koleček - děti nemohou na židli jezdit. Vhodné pro náchylnější podlahy (plovoucí podlahy, lina apod.)
U stolů se také často setkáme s neobvyklými pojmy. Zde jsou:
Jako podnož se označuje část stolu, která se nachází mezi stolovou desku a zemí. Drží vlastně stůl nad zemí. Máme několik typů podnoží, jednotlivé typy si vysvětlíme níže. Podnože se také dělí na výškově stavitelné a pevné.
Podnož je vyrobená z plné lamino desky většinou v dezénu horní desky stolu. Pro vyrovnání drobných nerovností podlahy se na spodní část montují rektifikační patky, plastová kolečka našroubovaná na závitu, který trčí z podnože stolu v místech, kde se podnož dotýká země. Utahováním či povolováním lze stůl srovnat do roviny.
Kombinace kovu a laminované dřevotřísky. Kovové patky jsou zpravidla také vybaveny systémem rektifikace pro výškové dorovnání. Tělo podnože je někdy duté, na každém konci bývá otvor pro vsunutí kabelů. Lze tak efektivně schovat kabeláž vedoucí od počítače k monitoru a dalším periferiím.
Podnož z kovu. Kovový profil je většinou hranatý, nebo kulatý, zpravidla u kancelářských a kuchyňských stolů. U konferenčních stolů je tvarová rozmanitost podnoží větší. Kovové podnože disponují vysokou odolností a stabilitou, ovšem jsou většinou těžší než jiné druhy podnoží.
Kovové stolové nohy, které jsou doplněné kanálem pro umístění kabelů. Kanál může být zakryt plastovou krytkou, plechovou apod. Výšková rektifikace bývá samozřejmostí. Eektrokanál je velice elegantní způsob, jak dokonale schovat velké množství kabeláže vedoucí např. od počítačů k monitorům na stole.
U stolů s touto vlastností lze nastavit výšku pracovní desky v různém rozmezí. Nejčastěji tuto možnost najdete u dětských rostoucích stolů a výškově stavitelných stolů pro dospělé.
U dražších modelů je výšková stavitelnost zajišťována elektricky, levnější modely jsou nastavovány mechanicky kličkou, nebo jen pomocí aretačních šroubů.
U dětských stolů je výškově rozmezí zpravidla 57-75 cm (některé modely umí i 56-83 cm, kdy v nejvyšší výšce je stůl určen pro práci ve stoje)
Kancelářské výškově stavitelné stoly mají rozsah cca 70,5-120,5 cm (60,5-129,5 cm – 3segmentová podnož)